|
გაკვეთილის გეგმა
|
‘The most dangerous
animal’
|
|
სწავლების საფეხური
|
მე-7 კლასი
|
|
მოსწავლეთა პროფილი
|
17 მოსწავლე
|
|
გაკვეთილის მნიშვნელობა და აქტუალობა
|
მოსსწავლეები შეძლებენ ყველაზე საშიში ცხოველების აღწერას ზედსართავი
სახელების არმატებითი ხარისხის გამოყენებით.წყვილებში იმუშავებენ. დამოუკიდებლად
აღწერენ სურათს. გააკეთებენ პრეზენტაციას.
|
|
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
|
მიზნები; მისწავლეები შეძლებენ წიგნში მოცემული სურათის არწერას და პრეზენტაციას.შეძლებენ
ტექსტის წაკითხვას და ზედსართავი სახელების ამოცნობას აღმატებით ხარისხსში.
შედეგი; ტექსტზე მუშაობის
უნარის განვითარება. საპრეზენტაციო უნარ- ჩვევის განვითარება.კითხვის დროს მოსწავლე
შეძლებს კონკრეტული დეტალების ამოცნობას. სიტყყვების და წინადადებების გარკვევით
და ინტონაციის და მახვილების დაცვით წარმოთქმა.
|
|
წინასწარი ცოდნა
|
მოსწავლეებს შესწავლილი აქვთ ცხოველების სახელები {შინაური, გარეული]
და შეუძლიათ მათი დასახელება ინგლისურ ენაზე.იციან ზედსართავი სახელები. შეუძლიათ
აღწერონ ცხოველები ზედსართავი სახელების გამოყენებით
|
|
შეფასების საგანი და პროცედურები
|
ტექსტის კითხვის ტექნიკა. მსჯელობა.ზეპირი პრეზენტაცია
|
|
გაკვეთილის მსვლელობა და საკლასო მენეჯმენტი
|
მოსწავლეთა დასწრების აღრიცხვა.
1. შეკითხვის დასმა; რომელი ცხოველები შეგიძლიათ დაასახელოთ?მოსწავლეები
ინდივიდუალურად პასუხობენ შეკითხვას.
2.შემდეგ ურიგდებათ ბარათები ცხოველების და აღწერენ ცხოველებს.
შემდეგ წყვილებში მუშაობენ. უსვავენ კითხვას რომელი ცხოველია ყველაზე
საშიში და რატომ?
3.იყოფიან ჯგუფებად. კითხულობენ ტექსტს ყველაზე საშიში ცხოველები მსოფლიოში.ინაწილებენ
პარაგრაფებს. შემდეგ ერთმანეთს უსვავენ კითხვას და ეცნობიან ტექსტის შინაარსს.
დისციპლინის დაცვა.
დროის ლიმიტის დაცვა
პრეზენტაციის გაკეთება
|
ცისია ალექსიშვილი
Monday, March 23, 2015
- პროექტის სახელწოდება; The most dangerous animals in the world
- პროექტის მთავარი იდეა /მიზანი.
- მოსწავლეები გაიღრმავებენ ცოდნას და შეიტყობენ უფრო მეტს ცხოველების შესახებ
- პროექტის აქტუალობა; ბავშვები კარგად დაიმახსოვრებენ ცხოველების სსახელებს თუ როგორია ესა თუ ის ცხოველი .სად ცხოვრობენ.რითი იკვებებიან და ა.შ»
- პროექტის მიზნები; ბავშვები ისწავლიან ჯგუფურად და წყვილებსი მუშაობას და გამოიყენებენ სესწავლილ მასალას
- მონაწილეთა ასაკი; 12-13 წელი
- ვადები/ხანგრძლივობა; 7 დღე
- მოსალოდნელი შედეგები/პროდუქტები, რაც შეიძლება შეიქმნას; ბავშვები შეიტყობენ უფრო მეტს ცხოველების შესახებ. გაიღრმავებენ ლექსიკურ მარაგს და ცოდნას. განუვიტარდებათ საუბრის, ზეპირმეტყველების უნარ ჩვევები რაც დაეხმარებათ მათ როგორც უცხო ენის, ისე სხვა სასწ.დისციპლინების შესწავლასა და განვითარებაში. შექმნიან პოსტერებს ცხოველებზე, ილუსტრირებულ წიგნებს.
- პროექტისათვის საჭირო ძირითადი რესურსები. ფერადი ფანქრები, ფურცლები,
- პროექტის მსვლელობა{ძირითადი აქტივობები] მასწავლებელინ გააცნობს მოსწავლეებს პროექტის მთავარ იდეას. აუხსნის მათ პროექტის მიზანს და დაყოფს მათ ჯგუფებად.თითეულ ჯგუფს დაევალება შექმნას ილუსტრირებული წიგნი საშიში ცხოველების.სურათებს თან უნდა ახლდეს განმარტებები ინგლისურ ენაზე. ბავშვები შეიკრიბებიან და ზოგი გააკეტებს ნახატს, ზოგი აღწერს ცხოველებს..შემდეგ მოეწყობა გამოფენა. ყველაფერს გადმოსცემენ ინგლისურ ენაზე.
- საგნებთან/საგნობრივ ჯგუფებთან/ეროვნულ სასწავლო გეგმასთან კავშირი;;უცხ.დ.7მოსწავლეს შეუძლია წერითი კომუნიკაციის განხორციელება
- უცხ.დ.7.13. მოსწავლეს შეუძლია არსებული რესურსების გამოყენება
- უცხ.დ.7.15. მოსწავლეს შეუძლია თანაკლასელებთან კომუნიკაცია
- პროექტის ხელმძღვანელი(მასწავლებელი). ცისია ალექსიშვილი
- ხელმძღვანელის ელ.ფოსტა. tsisiaaleksishvili76@gmail.com
- პროექტის ვებ-გვერდი/ბლოგი .tsisiaaleksishvili.blogspot.com
|
შეფასების კრიტერიუმები
|
მაღალი
|
კარგი
|
საშუალო
|
სუსტი
|
|
გამართული და სწორი მეტყველება
|
გამართულად მეტყველებს
იცავს ინტონაციას, მახვილებს
|
კარგად მეტყველებს
იცავს ინტონაციას და მახვილებს
|
მეტ- ნაკლებად იცავს ლაპარაკის ელემენტარულ წესებს
|
ვერ იცავს მეტყველების წესებს.
|
|
კითხვის დროს მახვილების დაცვა
|
გამართულად კითხულ;ობს ამოიცნობს
კონკრეტულ ინფორმაციას ტექსტში.
|
კარგად ფლობს კითხვის ტექნიკას
|
უჭირს კითხვის სტრატეგიების დაცვა
|
ვერ კითხულობს ტექსტს
|
|
კითხვებზე ადეკვატური პასუხის გაცემა
|
ამომწურავად პასუხობს კითხვებს
|
კარგად ახერხებს კითხვებზე პასუხს
|
მეტ_ნაკლებად ახერხებს კითხვებზე პასუხს
|
ვერ ახერხებს კითხვებზე პასუხის გაცემას
|
|
თვალსაჩინოების გამოყენება.
კონტაქტი აუდიტორიასთან
|
წარმატებით იყენებს არავერბალურ საშუალებებს[ ხმის აწევ- დაწევა]
იყენებს თვალსაჩინოებებს
|
ადეკვატურად იყენებს არავერბალურ
საშუალებებს
|
უჭირს აუდიტორიასთან კონტაქტი
|
ვერ ახერხებს კონტაქტს აუდიტორიასთან. არ იყენებს თვალსაჩინოებებს
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
The most dangerous animals in the world
|
გაკვეთილის გეგმა
|
‘The most dangerous
animal’
|
|
სწავლების საფეხური
|
მე-7 კლასი
|
|
მოსწავლეთა პროფილი
|
17 მოსწავლე
|
|
გაკვეთილის მნიშვნელობა და აქტუალობა
|
მოსსწავლეები შეძლებენ ყველაზე საშიში ცხოველების აღწერას ზედსართავი
სახელების არმატებითი ხარისხის გამოყენებით.წყვილებში იმუშავებენ. დამოუკიდებლად
აღწერენ სურათს. გააკეთებენ პრეზენტაციას.
|
|
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
|
მიზნები; მისწავლეები შეძლებენ წიგნში მოცემული სურათის არწერას და პრეზენტაციას.შეძლებენ
ტექსტის წაკითხვას და ზედსართავი სახელების ამოცნობას აღმატებით ხარისხსში.
შედეგი; ტექსტზე მუშაობის
უნარის განვითარება. საპრეზენტაციო უნარ- ჩვევის განვითარება.კითხვის დროს მოსწავლე
შეძლებს კონკრეტული დეტალების ამოცნობას. სიტყყვების და წინადადებების გარკვევით
და ინტონაციის და მახვილების დაცვით წარმოთქმა.
|
|
წინასწარი ცოდნა
|
მოსწავლეებს შესწავლილი აქვთ ცხოველების სახელები {შინაური, გარეული]
და შეუძლიათ მათი დასახელება ინგლისურ ენაზე.იციან ზედსართავი სახელები. შეუძლიათ
აღწერონ ცხოველები ზედსართავი სახელების გამოყენებით
|
|
შეფასების საგანი და პროცედურები
|
ტექსტის კითხვის ტექნიკა. მსჯელობა.ზეპირი პრეზენტაცია
|
|
გაკვეთილის მსვლელობა და საკლასო მენეჯმენტი
|
მოსწავლეთა დასწრების აღრიცხვა.
1. შეკითხვის დასმა; რომელი ცხოველები შეგიძლიათ დაასახელოთ?მოსწავლეები
ინდივიდუალურად პასუხობენ შეკითხვას.
2.შემდეგ ურიგდებათ ბარათები ცხოველების და აღწერენ ცხოველებს.
შემდეგ წყვილებში მუშაობენ. უსვავენ კითხვას რომელი ცხოველია ყველაზე
საშიში და რატომ?
3.იყოფიან ჯგუფებად. კითხულობენ ტექსტს ყველაზე საშიში ცხოველები მსოფლიოში.ინაწილებენ
პარაგრაფებს. შემდეგ ერთმანეთს უსვავენ კითხვას და ეცნობიან ტექსტის შინაარსს.
დისციპლინის დაცვა.
დროის ლიმიტის დაცვა
პრეზენტაციის გაკეთება
|
Subscribe to:
Posts (Atom)

.jpg)
.jpg)
